Св. Архангел Михаил

Архангеловден се отбелязва на 8 ноември и е един от големите християнски празници в България.

 

Той е посветен на Св. Архангел Михаил, който е смятан за предводител на небесните ангелски сили и защитник на вярата.

 

Архангел Михаил е известен като ангел на справедливостта. Той често се изобразява като могъщ воин с огнен меч, който защитава вярващите от злото. Смята се, че той стои пред Божия престол и отсъжда душите на починалите.

 

Михаил е главният архангел, водачът на небесното войнство и защитникът на Божиите хора. Вярва се, че той има силата да се намесва в човешките дела и да помага на онези, които са в опасност или се нуждаят от помощ. Поради тази причина той често се призовава в молитви и ритуали за защита срещу вреда и зло.

 

Освен това Свети Архангел Михаил се смята за предвестник на смъртта. Когато дойде да вземе душата на някой човек, той забива златна стрела в сърцето му, което кара човека да почувства силна болка преди смъртта си. След това той отнася душата на починалия до Божия съд, където тя ще бъде съдена според делата си.

 

Като цяло Свети Архангел Михаил символизира сила, смелост, защита и често се призовава за подкрепа в трудни времена.

 

 

Някои от основните традиции и ритуали, които съпровождат празника са:

 

Курбан за здраве

 

На Архангеловден често се коли курбан – обикновено овен, агне или теле, като знак на благодарност и молба за закрила от Св. Архангел Михаил.

Приготвянето на курбана започва рано сутринта. Животното се коли внимателно, като се следват определени ритуали, за да се прояви уважение. Кръвта на животното често се оставя да изтече в плитък гроб, символизиращ връзката между света на живите и света на мъртвите.

След като животното бъде заклано, то се почиства, измива и готви чрез печене или варене. Месото от курбана се раздава на семейството и на близки, като се вярва, че този ритуал носи здраве и благополучие.

 

 

Обредни хлябове

 

На Архангеловден в някои региони на България се месят специални обредни хлябове, известни като „боговица“ или „архангелов хляб“. Един от хлябовете се украсява с фигури и орнаменти и се освещава, след което се разчупва от най-възрастния член на семейството и се раздава на всички за здраве и защита.

 

 

Почит към починалите

 

Според народната вяра Св. Архангел Михаил съпровожда душите на починалите към отвъдния свят. Затова в съботата преди празника (наричана Архангелова задушница) хората почитат паметта на починалите си близки. В църквите се отслужват специални заупокойни служби, а хората посещават гробовете на близките си, където преливат вино, оставят хляб и коливо (варено жито).

 

 

Имен ден

 

Архангеловден е празник на всички, носещи имената Ангел, Ангелина, Михаил, Михаела, Рангел, Райна, Гавраил и производни.

 

 

Събори и празненства

 

В някои български села и градове Архангеловден е повод за организиране на събори.

 

 

Архангеловден се смята и за един от последните големи есенни празници преди настъпването на зимата и заема важно място в народния календар, свързван със здраве, защита от злини и покой за душите на починалите.

 

София, 04.11.2024 г.,

Сведения от православни писания, печатни публикации и други материали от интернет без претенции за авторство, издири, преведе, адаптира и обобщи П. Георгиева

Всички права запазени ©

 




{START_COUNTER}