Неделя Месопустна - Месни Заговезни |
||
Месни Заговезни е първият празник от Великденския цикъл. Нарича се още Неделя Месопустна. Празникът е с подвижна дата, като се отбелязва винаги в неделя, осем седмици преди Великден.
Седмиците, предхождащи Сирната неделя, българите наричат Рушна неделя (защото тогава се „руши”, т.е. яде се блажно в сряда и петък), или още Неделя на блудния син. След нея идва Чиста, или Месопустна неделя, през която се пости в сряда и петък.
Месни Заговезни е една седмица преди Сирни Заговезни.
Седмицата между Месни и Сирни заговезни се нарича Сирница, защото е подготовка за Великия пост.
Постите съществуват в почти всички древни култури, като форма на прочистване от злото, като изпитание на човека вкопчил се в материалното, като надмощие над желанията и страстите. Едно себеосъзнаване за постоянния ни копнеж, за мястото ни в духовното ни развитие.
Безспорно обаче, в прехода на природата между зима и пролет, в постите се крие и настройване и почивка на организма ни, водещо до изчистване от токсините.
В различните краища на България Месни Заговезни са наричани по различен начин – Месна Заговезна, Малки Заговезни, Месници, Кокошкини пустове, Месно запущоване.
До Сирни заговезни трябва да приключат всички сватби, защото през Великия пост до вторник на Светлата седмица не се позволява венчаване. В съботния ден преди Месни Заговезни се извършва помен в чест на мъртвите – Голяма задушница преди Великия пост. Ходи се на гроба на нашите близки, прекадява се, прелива се с вино и се пали свещ. Раздават се подавки: жито, сирене и яйца.
Църквата нарича седмицата до Месни Заговезни Неделя на Страшния съд и в църковните служби се припомня Евангелието от Матея, глава 25, в която Исус Христос слиза за втори път на земята и разделя хората, като на едните дава небесното царство, защото са били добри, а другите изпраща в Ада, защото са били лоши.
В храмовете се четат откъси от Светото писание, които говорят за Страшния съд.
Така Църквата припомня за трагичните последици от греха и призовава всички към служба на ближния и към добродетелност.
Изт.: интернет
|
||